Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου 2015

ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ ΝΙΚΗ Η ΑΕΚ

Ντέρμπι ξεκίνησε, σε αγώνα ρουτίνας εξελίχθηκε, ντέρμπι έληξε η χθεσινή πρεμιέρα της Handball Premier!

Οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ - γκολ και η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 13-11, τη μεγαλύτερη διαφορά για το πρώτο ημίχρονο.
Η διαφορά έφτασε στα 8 γκολ (21-13) στο δεύτερο ημίχρονο υπέρ της ΑΕΚ, η οποία εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία του ΠΑΟΚ να είναι αποτελεσματικός σε υπεραριθμίες.
Ο ΠΑΟΚ τελικά έκλεισε την ψαλίδα στο σκορ, χωρίς όμως να καταφέρει να αποφύγει την ήττα με 30-28.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Γιάννης Αρβανίτης δήλωσε: «για πρώτο παιχνίδι της σεζόν παίξαμε πάρα πολύ καλά. Είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση και το αποτέλεσμα. Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι έχουμε πολλά νέα πρόσωπα σε σχέση με τον ΠΑΟΚ που είναι μια πολύ καλή ομάδα και κάτοχος των τίτλων».
Από τη μεριά του ο Νίκος Γεωργιάδης: «Είχαμε τραγική άμυνα. Όταν δέχεσαι 30 γκολ δεν πας πουθενά. Ήταν πιο έτοιμη η ΑΕΚ από εμάς».

Προβληματική ήταν και η περιγραφή του αγώνα κατά την τηλεοπτική μετάδοση ("διασταυρώσεις" παικτών κλπ), καθώς σημαντική ήταν και η απουσία ένδειξης χρόνου (σε όλη τη διάρκεια της μετάδοσης), σκορ (στο πρώτο ημίχρονο) και διάρκειας δίλεπτων αποβολών (σε όλη τη διάρκεια της μετάδοσης).

Οι σκόρερς του αγώνα για τις δύο ομάδες:
ΑΕΚ: Νικολαΐδης 9, Μπακαούκας 9, Γκαφτί 4, Γεωργιάδης 4, Δημοσθένους 3, Χατζίκας 1

ΠΑΟΚ: Αλβανός 6, Τσίλης 4,
Παλάσκας 4, Πετρίδης 3, Νικολαΐδης 3, Κοκκώνης 2, Κυπραίος 2,  Τσανακτσίδης 2, Αραμπατζής 1

Διαιτητές: Πατιός, Τσιάνας