Τρίτη 24 Νοεμβρίου 2015

Β΄ ΑΝΔΡΩΝ: ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΑΓΡΙΝΙΟΥ

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής Χάντμπολ των Ανδρών έκανε η Προοδευτική Αγρινίου, που κέρδισε στο κλειστό της πόλης, την Αλκυών Δρεπάνου με 32 - 29.
Η ομάδα από το Ναύπλιο έβαζε δύσκολα στην Προοδευτική, η οποία όμως πέτυχε τον στόχο της. Δραματικά ήταν τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, αφού τα είχαν όλα: 2 κόκκινες κάρτες λόγω δίλεπτων αποβολών στους Αρσενόπουλο και Ρόντο που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν πολύ δραστήριοι, και πολύ καλές συνεργασίες στα τελευταία λεπτά για την Προοδευτική που πήρε και πάλι προβάδισμα στο σκορ διαμορφώνοντας το τελικό 32 -29.

ΠΑΟ Θρίαμβος- Πανιώνιος 26 - 20

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ (28/11-2/12-2015)

Ζωντανά από την ΕΡΤ-2 η αναμέτρηση ΠΑΟΚ- Φίλιππος Βέροιας

ΣΑΒΒΑΤΟ 28/11/2015
Handball Premier (9η αγωνιστική)
ΔΑΚ Έδεσσας 18:00, Αερωπός Έδεσσας- Φοίβος Συκεών (Πατιός- Τσιάνας, Αγγελίδης)
Νέα Κίος 18:00, Διομήδης Άργους- ΧΑΝΘ (Καραπάνος- Χρόνης, Νικολίτσας)
Δαϊς 19:30, ΑΣΕ Δούκα- ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ (Βήτας- Σκλαβενίτης, Μπεμπέτσος)

ΤΡΙΤΗ 1/12/2015
Σπίτι του Χάντμπολ 18:00 (ΕΡΤ-2), ΠΑΟΚ- Φίλιππος Βέροιας (Κατσίκης- Μιχαηλίδης, Μεϊμαρίδης)

ΤΕΤΑΡΤΗ 2/2/2015
Βύρωνα 13:30, ΑΕΚ- Αρχέλαος Κατερίνης (Τόλιος- Ανταλής, Κυριακούλιας)
Πανελληνίου 19:30, Πανελλήνιος- Ποσειδών Λουτρακίου (Τσάκωνας- Κουτσός, Μίγκας)

ΕΠΙΒΛΗΤΙΚΟΣ Ο ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

Άνετη επικράτηση για τον πολύ δυνατό φέτος, Φαίακα Κέρκυρας, απέναντι στον ΓΣ Άρτα handball, καθώς οι Κερκυραίοι συνέτριψαν τους Αρτινούς με 35-11 (ημχ. 15-5).
Στην αναμέτρηση για την 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Β΄ Εθνικής χάντμπολ, ο Φαίακας δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα και είχε από την αρχή του αγώνα τον πρώτο λόγο. Οι γηπεδούχοι πήραν με το καλημέρα σημαντικό προβάδισμα στο σκορ και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν σε μία μεγάλη σε έκταση σκορ νίκη. Από την άλλη μεριά η Αρτινή ομάδα παρουσιάστηκε με ελλείψεις και σίγουρα στην πορεία του πρωταθλήματος θα ανεβάσει την απόδοσή της.
Τα πεντάλεπτα: 2-0, 5-1, 7-2, 9-3, 10-4, 15-5 (ημχ.), 21-6, 25-7, 28-7, 29-9, 31-10, 35-11(τελ.).
Πέναλτι:1/1-1/3, Δίλεπτες: 3-4, Διαιτητές: Τσατσαρώνης, Γρούμπας.
ΑΟ Φαίακας Κέρκυρας (Ριγανάς-Μπαρούμας): Κουλούρης, Τσιλιμπάρης, Καραμανλής, Κυριακίδης 1, Βάγιας 2, Μαντζουρογιάννης (3, Ασμάνογλου 2, Κολοβός 10, Γιούργας, Δημητρέλος 3, Δελλής 1, Τσόνας 3, Νάστος 2, Λιτσαρδόπουλος 5,Μελίδης 1, Κουρτέλης 2.
ΓΣ Άρτα handball 2015 (Κολιούλης): Demce A., Μηλιώνης 2, Δελικούρας 5, Demce Β., Γκούβελος, Γιαμούρης, Μακρής 2, Κολιούλης 2, Νασιούλας.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΚΛΗΡΩΣΕΙΣ ΕΣΧΑ

Για τα Τοπικά Πρωταθλήματα Αττικής στις κατηγορίες Εφήβων, Παίδων, Παμπαίδων Α΄, που διοργανώνει η ΕΣΧΑ σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:
Εφήβων (7η αγωνιστική): ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου-ΓΝΟ Άρης Νικαίας 21-26, ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ-Πανελλήνιος ΓΣ 21-24, Ολυμπιακός Κερατσινίου-ΑΣΕ Δούκα 26-32, ΓΑΣ Καματερού-Βριλήσσια 30-16, ΑΣ Ηλιούπολης-Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας 23-24.
Παίδων (4η αγωνιστική): ΑΕΚ-Πανελλήνιος ΓΣ 15-31, Αναγέννηση Βύρωνα-ΟΦ Νέας Ιωνίας 20-24, Βριλήσσια-ΓΝΟ Άρης Νικαίας 26-26, Τελαμώνας Σαλαμίνας-ΑΣΕ Δούκα 18-33, ΓΑΣ Καματερού-ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ 36-39, Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας-Πανιώνιος 33-30.
Παμπαίδων Α΄ (2η αγωνιστική): ΑΟ Πολιτείας-Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων 28-12, ΓΑΣ Καματερού-ΑΠΕΣ Καπανδριτίου 24-20, ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ-Ηλυσιακός 26-20, ΑΣ Ηλιούπολης-Τρίτωνες Π. Φαλήρου 14-5, ΟΦ Νέας Ιωνίας-ΑΟ Άνοιξης 33-6, Πανελλήνιος ΓΣ-ΑΣΕ Δούκα 24-38, Αστέρας Μελισσίων-Θρακομακεδόνες 18-33, ΓΝΟ Άρης Νικαίας-Βριλήσσια 11-27, Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας-Ολυμπιακός Κερατσινίου 11-27, Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας-Ολυμπιακός Κερατσινίου 17-34, Δίας Μοσχάτου-ΓΣ Παπασιδέρης Κορωπίου 10-30, Έσπερος Καλλιθέας-Αναγέννηση Βύρωνα 10-23.

ΠΗΡΑΝ ΤΟ ΔΙΠΛΟ ΤΑ ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

Ένα συναρπαστικό παιχνίδι μέχρι το τελευταίο του λεπτό έγινε το Σάββατο 21 Νοεμβρίου στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου, μεταξύ του Κενταύρου Αγριάς και της ομάδας των Βριλησσίων. Νικήτρια ήταν η ομάδα των Βριλησσίων η οποία εξασφάλισε μια διαφορά ασφαλείας από το πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες του Κενταύρου Αγριάς είχαν πολλές άστοχες και βιαστικές επιθετικές ενέργειες. ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα η ομάδα των Βριλησσίων να πάρει τη διαφορά των 6 τερμάτων.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Κενταύρου Αγριάς, έδωσαν πραγματικά κατάθεση ψυχής, για μια ακόμα φορά στον αγωνιστικό χώρο. Προσπάθησαν με όπλο την πολύ καλή άμυνα τους, να ροκανίσουν τη διαφορά. Μέχρι τα μισά του ημιχρόνου αυτή παρέμεινε στα 5 τέρματα (14 – 19).

Β΄ ΑΝΔΡΩΝ: ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΘΡΙΑΜΒΟΥ

Νικητής ο Θρίαμβος στον εξ' αναβολής αγώνα για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής κατηγορίας, επί του Πανιωνίου με 26-20. Οι δυο ομάδες μέχρι το 55' βρίσκονταν κοντά στο σκορ και με καλή άμυνα και αποτελεσματική επίθεση η ομάδα του Θριάμβου κατάφερε να διαμορφώσει το τελικό σκορ με διαφορά 6 τερμάτων.
Πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 4-3, 7-5, 8-8, 12-10, 13-12, 14-13, 16-15, 19-18, 22-19, 26-20 (τελ)
ΘΡΙΑΜΒΟΣ: Χριστοδούλου Γ. 8, Παπούλιας Ι. 1, Μίχος Κ. 1, Κρεμόνας Ν. 9, Τριανταφύλλου Π., Βρόντος Γ., Παπουτσής Κ., Ζαχαρόπουλος Ζ. 1, Κωνσταντινίδης Σ., Τσάκωνας Κ., Σικιαρίδης Γ., Αγγελής Ν. 4, Φουρλόπουλος Ν., Δάβαρης Γ. 2, Δρόσος Α., Ζέκιος Φ.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Κορντέιρο-Χαλκιαδακης Γ., Δριμάλας Κ. 1, Λάζαρης Α. 4, Κοντάκος Ν. 3, Θαλασσινός Δ., Μπλαχούρης Η., Μωραΐτης Α. 2, Περλορέντζος Μ. 1, Σακελλαριάδης Α., Ρούντος Ν., Αργυρός Ι. 3, Ζαφειράκος Γ. 2, Pinter Andras R. 1, Κουμασίτης Π., Ντίλας Κ. 3, Χαντζής Σ.
Διαιτητές : Πάχης, Περδικούρης
Δίλεπτα : 8 - 7