Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2015

Ο ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ ΣΤΗΝ Α2

από το fb: Τελαμώνας Σαλαμίνας Χάντμπολ
Η ομάδα του Τελάμώνα θα συμπληρώσει τον νότιο όμιλο της Α2, αφού επικράτησε 28-26 του ΑΟ Αλκυών, στην παράταση, στον αγώνα μπαράζ που έγινε στο κλειστό γυμναστήριο Νίκαιας, για την άνοδο στην Α2 Εθνική κατηγορία Ανδρών. Σκορ ημιχρόνου 12-10 για τον Τελαμώνα και σκορ κανονικής διάρκειας 21-21.
Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Διπλαρος και για τον ΑΟ Αλκυών ο Ρουμελιώτης και οι δύο με 8 γκολ.
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-1, 6-3, 8-4, 10-9, 12-10 (ημχ.) 12-11, 15-13, 16-15, 17-19, 20-20, 21-21 (καν. αγών.) 24-21 (παρ. Α) 28-26 (τελικό)
ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ (Αλαΐσκας): Δίπλαρος 8, Πασλης 2, Μπέρτσιας, Γεωργακόπουλος, Εξαρχόπουλος, Μπάρμπας 6, Τσαρπαλής, Μπούτσης 1, Τρούλος, Χιώτης 2, Παχάκης, Διολέτης 3, Κοκλιώτης, Βαγγαλάτης, Μανούσος, Βλάχος 6
ΑΛΚΥΩΝ ΔΡΕΠΑΝΟΥ (Αντώνογλου): Κορολής, Συντρίκος 2, Ρουμελιώτης 8, Παππάς 1, Κορολής, Αϊβαλιώτης 5, Βοντος 2, Διαμαντόπουλος, Αρσενόπουλος 4, Μιχαλάκης, Μίχος 4, Λιαγκριδώνης, Τοπάλης, Τσεχαγιάς
Διαιτητές: Κουτσός- Τσάμος, Κόκκινη: 69' Διολέτης (τρία δίλεπτα)
Δίλεπτα: 7-5, Πέναλτι: 2/2-3/2

Ο Τελαμώνας επιστρέφει στην Α2 μετά από 17 χρόνια!

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ

Νίκη για τον Ποσειδώνα Λουτρακίου απέναντι στην Εσθονική HC VILJANDI με σκορ 26 - 23 (ημίχρονο 13-11), για το 2ο γύρο του EHF Challenge Cup.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-4, 6-5, 7-8, 10-10, 13-11 (ημχ.), 16-12, 19-13, 22-18, 24-20, 24-21, 26-23.
ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογεώργος, Κωστακίδης 5, Πέρρος 5, Τζηράς 5, Δομπρής 2, Τοκατζόγλου, Συγγάρης, Καμπούρης, Οικονόμου 1, Τρουμπέτας 3, Τάσιτς 3, Βασιλειάδης 1, Ρουμελιώτης.

HC VILJANDI (Μάρκο Κοκς): Ούρμπελ, Βάρικ Ο. 7, Κούβιτ 5, Βορόμπιοφ, Πέτερσον, Βόικα 2, Βάρικ Μ. 1, Μαασάλου, Οτς, Αασμ, Ρούσνα 2, Λοπ, Πάρικ Π., Πάρικ Μ. 3, Τουμ 3, Γάρβε.

Διαιτητές: Σέκουλιτς- Γιόβαντιτς, Παρατηρητής: Γκέντσεφ (Βουλγαρία).
Κόκκινη: 44:09 Βόικα (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 3-7, πέναλτι: 4/4-1/1.

ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΠΑΟΚ

Ο Stoiximan.gr ΠΑΟΚ πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του για φέτος στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας στο κλειστό της Κατερίνης τον Αρχέλαο με 31-36 (ημίχρονο 14-19).
Τα πεντάλεπτα: 1-3, 4-6, 8-10, 9-13, 11-17, 14-19 (ημχ.), 17-24, 20-26, 24-29, 27-30, 29-33, 31-36
ΑΡΧΕΛΑΟΣ (Σωκράτης Σκούφας): Παπαδόπουλος, Κοσμίδης, Καραγιάμπας, Τριανταφύλλου 6, Βουτσάς 8, Ξεφτέρης, Δράντζιος, Ξώνης 2, Ράπτης 1, Ράντος 6, Εγγλέζος, Ρανγκέλοβιτς 4, Θυμιόπουλος 2, Χαραλαμπίδης 2, Τερζόπουλος, Τσαβές.
ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής 3, Παλάσκας 7, Τσίλης 1, Νικολαϊδης 10, Κοκκώνης 7, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 4, Αλβανός, Τσανακτσίδης, Κωστακίδης 4, Καραγκιοζόπουλος, Τριανταφύλλου, Ρωμανίδης, Νάση.
Διαιτητές: Παπαματθαίου- Χρήστιδη, δίλεπτα: 13-5, πέναλτι: 2/2-4/5
Οι διαιτητές έγραψαν μετά το τέλος στο φύλλο αγώνα: «Μετά την λήξη του αγώνα ο προπονητής της Α΄ ομάδας Σκούφας Σωκράτης κατευθύνθηκε προς το κέντρο του γηπέδου, χειροκροτώντας τους διαιτητές, λέγοντας τους: ’’Μια χαρά τα κανονίσετε, μας αφήσατε με τέσσερις παίκτες όταν έπρεπε δύο φορές. Δεν θα μας ξαναδείτε, καλά καλά θα τα πούμε’’, ενώ ακολούθησε τους διαιτητές με την ίδια διάθεση ως την γραμματεία».

ΔΕΥΤΕΡΗ ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΛΥΚΟΥΣ

Και δεύτερη ήττα γνώρισε ο Διομήδης από τη Dinamo Bucuresti, για το δεύτερο γύρο των προκριματικών του EHF CUP, αποκλειόμενος έτσι από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

ΣΤΑΘΗΣ ΚΕΣΙΔΗΣ: ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΑ ΓΗΠΕΔΑ

Η ανακοίνωση του τμήματος handball του ΠΑΟΚ sστο fb:
"Μετά από ένα δύσκολο καλοκαίρι, λόγω της επέμβασης αποκατάστασης βουβωνοκήλης και μια μακρά περίοδο αποθεραπείας, που περιελάμβανε ειδικό πρόγραμμα στο κολυμβητήριο και στο γυμναστήριο, ο Στάθης Κεσίδης μπαίνει και πάλι σε κανονικούς ρυθμούς προπόνησης. Σύντομα κοντά μας και στους αγώνες…"

Η επιστροφή του Κεσίδη αναμένεται να δώσει λύσεις στα προβλήματα άμυνας του Δικεφάλου.