Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2015

ΦΙΛΙΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΤΟΥ ΑΡΙΩΝΑ

Η ανάρτηση στο blog του Αρίωνα:

"Με παιδικές φωνές γέμισε το Κλειστό Γυμναστήριο της Πτολεμαΐδας! Τον πρώτο φιλικό αγώνα έπαιξαν οι ακαδημίες του Αρίωνα.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ NΙΚΗ ΤΗΣ ΧΑΝΘ

Την 3η νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η ΧΑΝΘ που επικράτησε 18-17 του Δούκα στη Θεσσαλονίκη.
Το πρώτο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε από τις καλές άμυνες και τα πολλά λάθη στην επίθεση με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά 5-3! Στο δεύτερο μέρος ο Δούκας βρήκε γρηγορότερα λύσεις και ανέτρεψε το προβάδισμα της ΧΑΝΘ στο 37΄, όταν προηγήθηκε για πρώτη φορά με 6-7 το ανέβασε στο +4 στο 47΄με 10-14 και 12-16 στο 53’
Από το σημείο εκείνο και μετά οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους. Με κορυφαίους τους Βασίλη Κεσίδη -στην επανεμφάνισή του μετά την εγχείρηση του καλοκαιριού- Άγγελο Παπαδόπουλο και Αλέξη Αργυρίου.
Στο 58:03 η ΧΑΝΘ πήρε προβάδισμα 17-16 με σερί 5-0. Ο Δούκας έχασε την επίθεση, ο Αργυρίου διαμόρφωσε το 18-16, «καθαρίζοντας» το παιχνίδι.

ΗΤΤΑ ΚΑΙ ΕΝΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΖΑΦΕΙΡΑΚΗ ΝΑΟΥΣΑΣ

Σ ένα πραγματικό ντέρμπι και ματς ακατάλληλο για καρδιακούς ο Ζαφειράκης Νάουσας παρά την καλή του εμφάνιση ηττήθηκε από τον Γ.Σ. Δράμας 1986 με 28-31 (11-12 στο 30λεπτο), στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Βορείου Ομίλου στο Χάντμπολ Ανδρών.

Το ματς ήταν επεισοδιακό με αρκετά νεύρα, ενώ το Κλειστό Γυμναστήριο της Νάουσας ήταν σχεδόν γεμάτο από φίλους τους χάντμπολ.

Αγωνιστικά οι δυο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά και το σκορ ήταν χαμηλό. Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν μόλις 3-2 υπέρ του Ζαφειράκη, ενώ στο 15λεπτό η ομάδα της Δράμας προηγήθηκε με 5-6 και το πρώτο ημίχρονο έληξε με 11-12 υπέρ των φιλοξενουμένων.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Νάουσας που έχει παράπονα από τη διαιτησία του αγώνα, έκανε μεγάλη προσπάθεια να καλύψει το σκορ αλλά δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 28-31.

Είναι χαρακτηριστικό πως στο τέλος του αγώνα είχαμε νέες εντάσεις μεταξύ οπαδών των φιλοξενουμένων και παικτών και παραγόντων του Ζαφειράκη, ενώ τα επεισόδια έληξαν με παρέμβαση των ψυχραιμότέρων.

Α2 ΑΝΔΡΩΝ: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ