100
114
-14
-2

Δίας Πολίχνης και η Ασπίδα Ξάνθης ξεκίνησαν το πρωτάθλημα με -3 βαθμούς, ενώ ο Άρης Θεσ/νίκης με -2

ΦΙΛΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ - ΑΟ ΑΝΟΙΞΗΣ, 8/11/2015

Ανακοίνωση στο profile fb της Α.Ο. Άνοιξης Χάντμπολ:

Με το χρόνο να μετράει πλέον αντίστροφα, για την έναρξη του πρωταθλήματος χάντμπολ της ΕΣΧΑ, ολοκληρώθηκαν την Κυριακή 8 Νοεμβρίου τα φιλικά παιχνίδια του Α.Ο Άνοιξης Χάντμπολ στο πλαίσιο της προετοιμασία των ομάδων Παμπάιδων, Παγκορασίδων και ΜΙΝΙ.
Το τελευταίο γερό τεστ για τα «παιδιά» του Κώστα Κότσιρα δόθηκε στο κλειστό της Νέα Κιου στην Αργολίδα, απέναντι στον πολυνίκη και πρωταθλητή Ευρώπης στους άνδρες, ΔΙΟΜΗΔΗ Άργους μετά από πρόσκληση των γηπεδούχων για την πραγματοποίηση φιλικών αγώνων.
Το ηλιόλουστο πρωινό αξιοποίησαν με τον καλύτερο τρόπο οι μικροί αθλητές του Α.Ο Άνοιξης και οι γονείς τους που εκμεταλλεύτηκαν την ευκαιρία για να απολαύσουν μια μονοήμερη εκδρομή στο Άργος και στο Ναύπλιο. Η άψογη φιλοξενία του ΔΙΟΜΗΔΗ Άργους και των φιλάθλων τους, τόσο στο αγωνιστικό πρόγραμμα, όσο και στο φαγητό, τα γλυκά και τα κεράσματα που είχαν ετοιμάσει για την αποστολή της Άνοιξης, μας έκαναν να νιώθουμε σαν το σπίτι μας. Μετά το τέλος των αγώνων, μικροί και μεγάλοι της Άνοιξης απολαύσαμε το καφέ και το παγωτό μας στην πλατεία Συντάγματος στο Ναύπλιο και είχαμε την ευκαιρία να περπατήσουμε στα σοκάκια της ιστορικής πόλης, απλώνοντας παντού την χαρούμενη διάθεση και το πράσινο χρώμα της Άνοιξης.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΡΧΕΙΟ

Μια ανάμνηση από την ομάδα του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ μας προσφέρει το φωτογραφικό αρχείο του κ. Απόστολου Παπαδόπουλου.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΚΕΝΤΑΥΡΟΥ ΑΓΡΙΑΣ

Σημαντική βαθμολογική νίκη επί του Κερατσινίου

Σε έναν αγώνα που εξελίχθηκε δραματικός στα τελευταία του δύο λεπτά, η ομάδα του Κενταύρου Αγριάς πέτυχε μια σημαντική βαθμολογική νίκη επί του Ολυμπιακού Κερατσινίου. Ο αγώνας είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι στα πρώτα 10 λεπτά, όπου είναι χαρακτηριστικό πως ο Κένταυρος πέτυχε το πρώτο του τέρμα στο 10ο λεπτό, ισοφαρίζοντας σε 1 - 1, αποτέλεσμα των πολλών άστοχων επιλογών του στην επίθεση, αλλά και των σταθερών επεμβάσεων του Ανδριώτη. Από το σημείο εκείνο και πέρα η ομάδα του Κενταύρου βρήκε το ρολάρισμά της στην επίθεση και με πολύ καλή άμυνα άρχισε να παίρνει σταθερό προβάδισμα. Με ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα μάλιστα στο τελευταίο δεκάλεπτο πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 5 τερμάτων (12 - 7 ημίχρονο).

Η δημοσίευση του Βασίλη Γκουβάρα, στο profile του στο fb:

Σ' ένα ευχάριστο κλίμα, χθες Κυριακή στη Λάρισα, στο κλειστό γήπεδο του Αγίου Θωμά, διεξήχθη ένα τουρνουά εμπειριών, μέσα από φιλικούς αγώνες μεταξύ LARISSA HANDBALL CLUB, Α.Ο. ΚΟΖΑΝΗΣ και ΚΕΝΤΑΥΡΟΥ ΑΓΡΙΑΣ ΒΟΛΟΥ
Ήταν μια γιορτή του χάντμπολ, όπου οι αθλητές της ομάδας μας έδωσαν το καλύτερο τους εαυτό με μια νίκη και μια ήττα, το σημαντικότερο όμως είναι, ότι έβαλαν ππαρακαταθήκες για το μέλλον τους, το μέλλον της ομάδας που κρίνεται αισιόδοξο και ελπιδοφόρο!!!
Συγχαρητήρια σε όλους, στους αθλητές μας, στους προπονητής, στους γονείς που ήρθαν να μας δουν, στου Καλούς ΣΑΜΑΡΕΙΤΕΣ, που είναι δίπλα μας σε κάθε αγώνα, στο ΕΑΚΛ.

ΕΛΛΑΔΑ- ΚΥΠΡΟΣ 31-27

Η Εθνική Ανδρών σημείωσε την πρώτη της νίκη στα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2017
Στο σχεδόν κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο Πατρών «Κουκούλι» η Εθνική Ανδρών επιβλήθηκε 31-27 της Κύπρου στην 2η αγωνιστική του 3ου προκριματικού ομίλου για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2017.
Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο με την Κύπρο να έχει μαχητικό πρόσωπο και πολύ καλούς τους Αργυρού, Νικηφόρου και Νούγκοβιτς, ενώ για την Ελλάδα ο Μπάρμπας είχε σημαντικές επεμβάσεις και ο Παπαδιονυσίου έβρισκε δίκτυα από την θέση του πίβοτ.
Η ομάδα του Ανδρέα Ανδρέου πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 24’ (6-7) και έλεγχε το παιχνίδι μέχρι το 36’, όταν και προηγήθηκε με τρία γκολ (11-14) με κάποια εντυπωσιακά τέρματα του Αργυρού.
Από εκείνο το σημείο ξεκίνησε η αντεπίθεση για την Ελληνική ομάδα που κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση με κορυφαίο τον πίβοτ Αδάμ Παπαδόπουλο, ενώ καλή παρουσία είχαν οι Μάλλιος, Μαστορογιάννης, Τζηράς.
Αρχικά η «γαλανόλευκη» προηγήθηκε 15-14 (39’) με σερί 4-0 και στην συνέχεια με νέο σερί 5-0, μετέτρεψε το 18-18 σε 23-18 (50’) και ουσιαστικά καθάρισε την υπόθεση νίκη.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα διατήρησε σχετικά εύκολα την διαφορά και έφτασε δίκαια στη νίκη.

ΣΧΟΛΗ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ-ΚΡΙΤΩΝ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Ο Σύνδεσμος Διαιτητών Χειροσφαίρισης Βορείου Ελλάδος (ΣΥ.Δ.ΧΕ.Β.Ε.), διοργανώνει Σχολή Υποψηφίων Διαιτητών-Κριτών Χειροσφαίρισης.
Τα μαθήματα της Σχολής θα γίνουν την περίοδο 18 -19 και 24-25 Νoεμβρίου 2015, στην αίθουσα των γραφείων του συνδέσμου στη θύρα 11 στο Καυτατζόγλειο Στάδιο - Θύρα 11. Το κόστος συμμετοχής στη σχολή ανέρχεται στα 15 Ευρώ. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν με τα τηλέφωνα: 6980800280 6970841253.
Οι επιτυχόντες της Σχολής θα μπορούν –εφ’ όσον το επιθυμούν- και μετά από δήλωση ενεργείας να
χρησιμοποιηθούν αμέσως ως επίσημοι Διαιτητές στους αγώνες των ηλικιακών πρωταθλημάτων της αγωνιστικής περιόδου 2015-16.