Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2016

ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΣΤΙΣ ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΓΑΛΛΙΑΣ ΚΑΙ ΣΚΟΠΙΩΝ

Με 1.500 € πρόστιμο τιμωρήθηκε η εθνική ομάδα της Γαλλίας από την EHF, για την κακή χρήση του logo της διοργάνωσης του Euro 2016 στην μπλούζα αγώνων.
Επίσης, με 500 € τιμωρήθηκε η ομάδα των Σκοπίων, διότι οι αθλητές της δεν φορούσαν όμοιες κάλτσες, όπως προβλέπεται για επίσημες διοργανώσεις.

Δείτε περισσότερα ΕΔΩ

Α2 ΑΝΔΡΩΝ: ΕΥΚΟΛΑ ΤΟ ΣΕΡΙΦΑΤΟ

Το Σεριφάτο πήρε το ντέρμπι εύκολα, επικρατώντας του Γ.Α.Σ Καματερού με 29-15. Η ομάδα του Αιγίου, ήταν μπροστά σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και με καταπληκτική εμφάνιση και άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση της Αθηναϊκής ομάδας, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη εν όψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.
Οι «μελανόλευκοι», μπήκαν δυνατά στο παρκέ, με αποτέλεσμα να πάρουν το προβάδισμα από την αρχή του ματς. Μάλιστα, στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης, η Αιγιώτικη ομάδα κατάφερε να αυξήσει την διαφορά της από τους φιλοξενούμενους στο +3 (8-5). Το Σεριφάτο δεν έχασε την διαφορά που είχε δημιουργήσει και έτσι το ημίχρονο έληξε με το υπέρ του σκορ 9-7.
Στην επανάληψη η ομάδα του Αιγίου, με όπλο την καταπληκτική άμυνα της, κατάφερε να μετατρέψει το ντέρμπι, σε έναν υγιεινό περίπατο. Χαρακτηριστικό του ματς, ότι στο 45ο λεπτό του αγώνα, το Σεριφάτο άνοιξε την ψαλίδα του σκορ, στο +9 (19-10). Από εκεί και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν σε κανένα σημείο του αγώνα (απέναντι στην καταπληκτική άμυνα του Σεριφάτο), με αποτέλεσμα τα τελευταία λεπτά να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Έτσι οι «μελανόλευκοι» επικράτησαν του Γ.Α.Σ Καματερού, με το τελικό 29-15, που από μόνο του δείχνει την πολύ καλή απόδοση που έπιασε η ομάδα του Αιγίου.

Α2 ΑΝΔΡΩΝ: ΕΚΤΟΣ ΕΔΡΑΣ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ

Με το αριστερό ξεκίνησε τις εντός έδρας υποχρεώσεις της για το 2016 η Ασπίδα Ξάνθης που γνώρισε την ήττα με 20-22 απο τον ΓΑΣ Κιλκίς, και έχασε μοναδική ευκαιρία να κάνει το μεγάλο βήμα παραμονής.
Η ομάδα της Ξάνθης δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και απο νωρίς βρέθηκε να κυνηγά το σκορ, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν αρχικά προβάδισμα τεσσάρων και εν συνεχεία 7 γκολ. Οι παίκτες της Ασπίδας προσπάθησαν να μειώσουν το σκορ και με τους αποκρούσεις του Ξενοπανάγου σε σημαντικά χρονικά σημεία κτάφεραν να μειώσουν στα 5 γκολ με το τέλος του πρώτου μέρους.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Θόδωρου Βαφειάδη μπήκαν δυνατά πίεσαν αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τρόπο να κρατάν το προβάδισμα ασφαλείας μέχρι και το τελευταίο δεκάλεπτο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες της Ασπίδας τα έδωσαν όλα μείωσαν τρείς φορές στο γκολ αλλά οι παίκτες του ΓΑΣ έβρισκαν τις απαντήσεις.

Α2 ΑΝΔΡΩΝ: ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΑΟΙ

Νίκη και… βαθμολογική «ανάσα» για τον ΑΟΙ
Μία νίκης ουσίας και μεγάλης βαθμολογικής σημασίας πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου ο ΑΟΙ, που κέρδισε τον Αριώνα Πτολεμαΐδας, σε παιχνίδι για την 3η αγωνιστική του β’ γύρου, του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α2 κατηγορίας (2ος Όμιλος).
Οι παίκτες του ΑΟΙ μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, ωστόσο από δικά τους λάθη κυρίως στην άμυνα έδωσαν την ευκαιρία στον Αρίωνα να πλησιάζει συνεχώς στο σκορ, κυρίως μετά από το δεύτερο δεκάλεπτο. Η εικόνα αυτή συνεχίστηκε καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιώρου, όπου οι παίκτες του Κώστα Χαρίση, έβρισκαν συνεχώς πρόσφορο έδαφος να διευρύνουν τη διαφορά, ωστόσο και πάλι από λάθη τους ο Αρίωνας έμενε συνεχώς κοντά στο σκορ με το ημίχρονο τελικά να ολοκληρώνεται με ισοπαλία (13-13).

ΟΠΩΣ ΕΙΧΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΤΟ HANDBALLAKI: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕ ΤΣΙΛΙΜΠΑΡΗ Ο ΦΙΛΙΠΠΟΣ!

Την φανέλα του Φιλίππου θα φορέσει ο Κώστας Τσιλιμπάρης.
Ο διεθνής τερματοφύλακας γύρισε από το εξωτερικό και επιστρέφει στο Ελληνικό πρωτάθλημα ως παίκτης του Φιλίππου.
Μιλώντας για την απόκτηση Τσιλιμπάρη, ο πρόεδρος του Φιλίππου Γιώργος Φύκατας τόνισε: «Καλωσορίζω τον καλύτερο Έλληνα τερματοφύλακα Κώστα Τσιλιμπάρη στην οικογένεια του Φιλίππου. Του εύχομαι να είναι υγιής και με το ταλέντο του και τις ικανότητες του να βοηθήσει την ομάδα μας να πετύχει τους υψηλούς στόχους σε Ελλάδα και Ευρώπη. Επίσης, θα ήθελα να ευχαριστήσω τον επιχειρηματία Γιώτη Ιορδανίδη, για την πολύτιμη βοήθεια της εταιρίας του Pizza Jordani, με την χορηγία της οποίας ολοκληρώθηκε αυτή η σπουδαία μεταγραφή, καθώς επίσης και να τον καλωσορίσω στην διοικούσα επιτροπή του χάντμπολ του Φιλίππου, που από σήμερα είναι μέλος της».