Κυριακή 17 Ιανουαρίου 2016

Α2 ΑΝΔΡΩΝ: ΑΝΕΤΑ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ Ο ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ

Μια σημαντική και άνετη νίκη πέτυχε η ανδρική ομάδα Χάντμπολ του Κενταύρου Αγριάς, το Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2016 επί της ομάδας της Φθίας Λαμίας. Η ομάδα του Κενταύρου επιβλήθηκε με σκορ 27 - 18, στο κλειστό του ΕΑΚ Βόλου, αποκτώντας έτσι σημαντικό πλεονέκτημα, στην μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία. Ο Κένταυρος έφθασε έτσι στους 9 βαθμούς ξεφεύγοντας και άλλο από τους διώκτες του.
Το παιχνίδι του Σαββάτου ξεκίνησε πολύ νευρικό και για τις δύο ομάδες με το πρώτο τέρμα να επιτυγχάνεται στο 6ο λεπτό για την ομάδα της Φθίας. Οι νεαροί μάλιστα αθλητές του Κενταύρου, ξεκίνησαν έχοντας 4 δοκάρια και ένα χαμένο πέναλτι στο πρώτο δεκάλεπτο. Το παιχνίδι έτσι ήταν σε μια ισορροπία μέχρι το 20ο λεπτό. Οι παίκτες όμως του Κενταύρου έχοντας την ένθερμη στήριξη της εξέδρας, και βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρεια, πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων με τη λήξη του ημιχρόνου.

Η ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΜΕ ΗΤΤΑ

Ήττα για την Εθνική Ανδρών στο τελευταίο παιχνίδι της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2017
Την ευκαιρία να καταλάβει την 2η θέση του 3ου προκριματικού ομίλου του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ανδρών του 2017 έχασε η Εθνική ομάδα, αφού ηττήθηκε με 27-24 από την Κύπρο.
Η ομάδα του Ανδρέα Ανδρέου παρουσιάστηκε πιο ψυχωμένη και πιο αποφασισμένη στο Πανεπιστημιακό Κλειστό Γυμναστήριο Λευκωσίας και κατάφερε να πάρει τους πρώτους της βαθμούς στη διοργάνωση, αλλά και να σημειώσει την πρώτη της νίκη επί της «γαλανόλευκης» σε επίσημο παιχνίδι.
Η Εθνική Ελλάδος έλεγχε το ματς μέχρι το 25’ όταν και προηγήθηκε 10-12, αλλά στην συνέχεια όλα άλλαξαν, αφού η Κύπρος με σερί 5-0 πέρασε μπροστά 15-12 στο 32’, ενώ έφτασε στο +4 δύο φορές, 18-14 στο 39:30 και 20-16 στο 43’. Η Ελλάδα μείωσε σε 20-19 (48’) και ισοφάρισε 22-22 με τον Β. Παπαδόπουλο στο 54’.

ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΑΓΩΝΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΔΡΩΝ - ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Η Εθνική ομάδα χάντμπολ, που θέλει να κλείσει με νίκη τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ανδρών 2017, αντιμετωπίζει σήμερα στις 17:00 την Κύπρο.
Το παιχνίδι θα διεξαχθεί στο Αθλητικό Κέντρο της Πανεπιστημιούπολης στη Λευκωσία στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχει σαν στόχο την 2η θέση του ομίλου και θα τα καταφέρει με νίκη στον αγώνα και αν ηττηθεί η Ουκρανία από την Λετονία εκτός έδρας.
Δηλώσεις:
Χάρης Μάλλιος (πλέι μέικερ Εθνικής): «Δεν πρέπει να χαλάσουμε αύριο την καλή εικόνα που έχουμε χτίσει στα τελευταία παιχνίδια. Θέλουμε να διεκδικήσουμε μέχρι τέλους την 2η θέση γιατί ακόμα και αυτή παίζει τον ρόλο της. Πρέπει να επενδύσουμε και να χτίσουμε πάνω στις τελευταίες εμφανίσεις μας και στα αποτελέσματα που είχαμε».

Α2 ΑΝΔΡΩΝ: ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΠΥΛΑΙΑΣ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΝΤΕΡΜΠΥ

Μπορεί ο Αντώνης Τσιρογιάννης να ξεδίπλωσε την ποιότητά του στο παρκέ, δικαιολογώντας την θητεία του στην Α1 αλλά δυστυχώς ήταν μόνος του. Σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε ακριβώς όπως και αυτό του 1ου γύρου, η Πυλαία κατάφερε να φύγει νικήτρια από την έδρα του Δία Πολίχνης, με 24-26.
Σε μια επανάληψη του πρώτου αγώνα, το 1ο ημίχρονο είχε χαρακτήρα μεγάλου ντέρμπι με χαμηλό σκορ και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι με το σκορ στο 15′ να είναι 6-6 και το ημίχρονο να βρίσκει την Πυλαία προηγούμενη με 9-11.
Το δεύτερο ημίχρονο είχε άλλη τροπή. Η Πυλαία μπήκε πολύ δυνατά με αποτέλεσμα να ξεφύγει στο σκορ (14-19 στο 45′ ). Κάπου εκεί ο Δίας ανασυντάχθηκε, έβγαλε πολλή ενέργεια στην άμυνα και κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να ισοφαρίσει στο 57′ σε 23-23. Στο τελευταίο τρίλεπτο το παιχνίδι θα το έπαιρνε αυτός που θα έκανε τα λιγότερα λάθη και αυτή ήταν η ομάδα της Πυλαίας, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 24-26.
Εξαιρετική η διαιτησία των Κατσίκη - Μιχαηλίδη
Δεκάλεπτα: 4-4, 8, 9-11(ημ.) 12-16, 18-22, 24-26(τελ.)
Δίλεπτα: 3-8
Πέναλτι: 2/3 – 5/5

ΕΝΙΣΧΥΜΕΝΟ ΤΟ ΣΕΡΙΦΑΤΟ

Μεταγραφική ενίσχυση για την ομάδα του Σεριφάτο, που απέκτησε πέντε παίκτες ακόμα, εν όψει της δύσκολης και απαιτητικής συνέχειας του Πρωταθλήματος.
Η Αιγιώτικη ομάδα, δυνάμωσε ακόμα πιο πολύ, αφού απέκτησε τρεις παίκτες από την Α1 Εθνική, καθώς και δύο ακόμα παίκτες από την Α2 και την Β΄Εθνική.
Παίκτες του Σεριφάτο πλέον είναι οι Κώστας Βασιλειάδης, που προέρχεται από τον Ποσειδώνα Λουτρακίου (Α1,έκανε σήμερα εκπληκτικό ντεμπούτο), Χατζηκωνσταντίνου Αθανάσιος (αδερφό του Νίκου, παίκτη της ομάδας από το καλοκαίρι) και Ξηρός Γιώργος από τον Πανελλήνιο (Α1), Ντεμίρης Νίκος από την Αναγέννηση Άρτας (Α2) και Παπαπαύλου από την Ακαδημία των Σπόρ (Β΄ Εθνικής).
Με αυτές τις μεταγραφικές κινήσεις, στο ήδη υπάρχον πολύ καλό ρόστερ, το Σεριφάτο δείχνει τις βλέψεις που έχει για το πρωτάθλημα, που από την αρχή του καλοκαιριού είναι πρωταγωνιστικές.