Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2015

Α2 ΑΝΔΡΩΝ: ΕΥΚΟΛΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΕΑ

Πραγματοποιώντας ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο ο Πρωτέας Άρτας πέρασε εύκολα από την Πτολεμαΐδα κερδίζοντας το γηπεδούχο Αρίων 43-30 (ημ. 24-9) στη πρεμιέρα της Α2 ανδρών.
Μπροστά σε 200 περίπου φιλάθλους ο Αρίων φάνηκε ανέτοιμος απέναντι σε μια ομάδα που λειτουργεί σε πιο επαγγελματικά επίπεδα ή τουλάχιστον όχι τόσο ερασιτεχνικά όπως η ομάδα της Πτολεμαΐδας.
Οι φιλοξενούμενοι παίζοντας εκπληκτική άμυνα στο πρώτο ημίχρονο και υποχρεώνοντας τον Αρίων σε πάρα πολλά λάθη κατάφερε να προηγηθεί με μεγάλη διαφορά από νωρίς. Έτσι στο 17ο ο το σκορ ήταν 11-4, στο 21ο 16-5 και στο 26ο 24-7 για να λήξει το ημίχρονο 24-9 με το Πρωτέα να κυριαρχεί πλήρως. Είναι χαρακτηριστικό μάλιστα πως ο Χαλκίδης έκανε μεγάλο αριθμό αποκρούσεων και μάλιστα σε τετ-α-τετ, κρατώντας το επίπεδο του σκορ σε πολύ χαμηλά επίπεδα!!!
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι δεν συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, πατώντας φρένο αλλά και πάλι είχαν τον έλεγχο του ματς.
Στο 38ο μάλιστα το σκορ έγινε 11-30 αλλά στη συνέχεια για ένα 6λεπτο οι γηπεδούχοι με τη βοήθεια και του κόσμου τους κατάφεραν απλά να μειώσουν σε 17-30.
Το τελικό 30-43 ήρθε απολύτως φυσιολογικά για μια ομάδα που είναι από τα φαβορί για την άνοδο στην Α1.

Τα 5λεπτα: 1-3,3-7,4-10,5-15,7-18,9-24 (ημ.) 11-27,14-30,18-32,23-35,24-38,30-43 (τελ.)

Αρίων Πτολεμαΐδας: Χαλκίδης, Χαραλαμπίδης, Παπαδόπουλος 9, Νικολαΐδης 6, Ακριτίδης, Χινδιρίδης 3, Κωστικίδης, Κράλλης, Μουλάκης, Αγγελίδης 1, Φωλίνας, Μάρκου 6, Χαϊτίδης, Αδάμ 1, Σμίλι.

Πρωτέας: Γεωργαλής, Τσούλος, Κώστας, Τσέλιος Π. 2, Τσέλιος Ν. 1, Τσέλιος Γ. 2, Μάκης, Κατσάνος, Ντάλας 5, Κωνσταντίνου, Γιολδάσης 6, Τσούλος 2, Κάντσης 10, Βουζάνοβιτς 8, Μπίσγκα 7, Κολιός 1, Τσάκαλος 1.