Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2015

Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ: ΑΓΧΩΤΙΚΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

Και το εμπόδιο του Φέρωνα ξεπέρασαν το απόγευμα του Σαββάτου οι γυναίκες του ΑΟΙ σε ένα ματς για την 5η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας (3ος Όμιλος) του πρωταθλήματος Χάντμπολ.
Η γυναικεία ομάδα του ΑΟΙ, είχε το προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι, ωστόσο ο Φέρωνας πάλεψε το ματς και ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ. Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ο ΑΟΙ έδειξε τις προθέσεις του να πάρει τη νίκη, και ήδη στα μισά του πρώτου ημιχρόνου η τοπική ομάδα είχε το προβάδισμα, το οποίο διατήρησε και στο ημίχρονο (12-8), με δυνατές άμυνες και καλές και αποτελεσματικές επιθέσεις.
Στο β’ ημίχρονο, ο ΑΟΙ, μπήκε πιο δυνατά και αύξησε τη διαφορά στο 15-10 (40’) και στο 21-17 (50’). Όμως κάποιες λανθασμένες επιλογές στην επίθεση έφεραν τις γυναίκες του Φέρωνα σε απόσταση αναπνοής στο 55’ (24-22), με τις γυναίκες του ΑΟΙ, να δείχνουν ωστόσο την αποφασιστικότητά τους, και να «καθαρίζουν» το ματς με το τελικό 26-24.
Τα πεντάλεπτα: 1-0, 3-1, 5-4, 6-5, 9-7, 12-8, 13-9, 15-10, 18-14, 21-17, 24-22, 26-24.
Α.Ο. Ιωαννίνων (Κώστας Χαρίσης): Εφ. Βλαχοπούλου, Ηλ. Κεϊσογλου, Ελ. Ιωαννίδου (6), Μ. Δούμπου (1), Χρ. Καρυοφύλλη (1), Στ. Μπλίζου, Κ. Μητκάνη (3), Μ. Εφαπλωματά, Π. Λιάκου, Αμ. Τζελέπη, Κ. Κυριαζή (3), Μ. Viler (7), Α. Παπαθανασίου, Μ. Ζαμπαλά, Τ. Ιωάννου (5), Ελ. Κάππη.
Α.Π.Σ. Φέρωνας (Γιώργος Τσικίνας): Ρ. Κέρμη (6), Κ. Λούρη (9), Β. Ματουλοπούλου (1), Σ. Γιαννακοβίτου, Ανδ. Ζαγκλιβέρη, Σ. Κυριακίδου, Χρ. Κυρικλίδου (3), Κ. Ανδρονικίδου (1), Ηλ.Καρανάτσου (1), Χρ. Εμμανουηλίδου (3), Αθ. Κατσικαρώνη.