Τρίτη 20 Οκτωβρίου 2015

PALLAMANO PRESSANO, Η ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΤΟΥ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ

PALLAMANO PRESSANO
Η Ιταλική PALLAMANO PRESSANO είναι η επόμενη αντίπαλος του Ποσειδώνα Λουτρακίου, στον τρίτο γύρο του EHF Challenge Cup.
Πρόκειται για την τρίτη ευρωπαϊκή συμμετοχή της Pressano. Την περίοδο 2012-13, στο EHF Challenge Cup είχε αποκλειστεί στη φάση των 16 από την SKA Minsk, έχοντας χάσει με 20-28 εντός έδρας και 39-25 εκτός έδρας. Την περίοδο 2013-14, στο EHF Challenge Cup και πάλι, είχε αποκλειστεί στον τρίτο γύρο από την Φινλανδική Cocks, έχοντας χάσει με 24-30 εντός έδρας και 27-21 εκτός έδρας.
Στην Ιταλική Serie A, είναι δεύτερη, μετά το Bolzano του Κ. Τσιλιμπάρη, έχοντας 9 βαθμούς σε 4 αγώνες (έχει μια ήττα, την 1η αγωνιστική από την Forst Brixen, me 28-27).
Για την ώρα, πρώτος σκόρερ της Pressano στη Serie A, είναι ο αριστερός ίντερ Stabellini Riccardo, με 19 γκολ σε 3 συμμετοχές.
Η PALLAMANO PRESSANO ιδρύθηκε το 1976 και ξεκίνησε τις προπονήσεις της στη γειτονική πόλη του Trento. Την περίοδο 2003-04 αγόρασε τα δικαιώματα από την ομάδα της Faenza και, για πρώτη φορά, πέρασε στην κατηγορία “A”, στην Serie A2. Το 2006-07 αγωνίστηκε για πρώτη φορά στην Serie A1, καταλαμβάνοντας την 9η θέση σε 12 ομάδες. Την περίοδο 2011-12 ανέβηκε στην Serie A d’Elite, ενώ από το 2012-2013 συμμετέχει στη νέα Serie A.
Έχει έδρα το Palalavis, στην Lavis (περιοχή Trento), χωρητικότητας 1500 φιλάθλων.