Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2016

Α2 ΑΝΔΡΩΝ: ΝΙΚΗ ΤΟΥ ΑΟΙ

Νίκη και… βαθμολογική «ανάσα» για τον ΑΟΙ
Μία νίκης ουσίας και μεγάλης βαθμολογικής σημασίας πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου ο ΑΟΙ, που κέρδισε τον Αριώνα Πτολεμαΐδας, σε παιχνίδι για την 3η αγωνιστική του β’ γύρου, του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α2 κατηγορίας (2ος Όμιλος).
Οι παίκτες του ΑΟΙ μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, ωστόσο από δικά τους λάθη κυρίως στην άμυνα έδωσαν την ευκαιρία στον Αρίωνα να πλησιάζει συνεχώς στο σκορ, κυρίως μετά από το δεύτερο δεκάλεπτο. Η εικόνα αυτή συνεχίστηκε καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιώρου, όπου οι παίκτες του Κώστα Χαρίση, έβρισκαν συνεχώς πρόσφορο έδαφος να διευρύνουν τη διαφορά, ωστόσο και πάλι από λάθη τους ο Αρίωνας έμενε συνεχώς κοντά στο σκορ με το ημίχρονο τελικά να ολοκληρώνεται με ισοπαλία (13-13).
Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του ΑΟΙ έδειξαν να «ξυπνούν» και με διάθεση να «καθαρίσουν» το παιχνίδι, έπαιξαν δυνατές άμυνες και έχοντας αποτελεσματικές και σωστές επιλογές στην επίθεση, προηγήθηκαν με 20-15 στο 40’ και στη συνέχεια απλά διεύρυναν το σκορ, κάνοντας το 31-23 πέντε λεπτά πριν το τέλος, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 34-26.
Επόμενο παιχνίδι για τον ΑΟΙ το ερχόμενο Σάββατο στις 6 το απόγευμα, με το Κιλκίς εκτός έδρας.
Τα πεντάλεπτα: 4-0, 4-4, 6-5, 10-7, 12-11, 13-13 (ημ.), 15-14, 20-15, 24-18, 27-20, 31-23, 34-26 (τελ.).
Α.Ο. Ιωαννίνων (Κώστας Χαρίσης): Ν. Μόσχος, Κ. Φωτιάδης, Θ. Τσολίγκας, Σπ. Ζαμπαλάς (3), Κ. Λάκκας (3), Στ. Σίμος (5), Γ. Γεωργίου (10), Γ. Γότσης, Γ. Σκανδάλης (8), Στ. Δούγιας, Κ. Πατραμάνης (2), Δ. Λιάτσος (3), Χ. Κόκκας, Γ. Βέργος, Β. Παναγιώτου, Γ. Εξάρχου.
Αρίων Πτολεμαϊδας (Δημήτρης Πασιαλής): Κ. Μυλόπουλος (4), Γ. Χαϊτίδης (2), Δ. Παπαδόπουλος (4), Ν. Νικολαϊδης (9), Β. Χαραλαμπίδης, Γ. Θεοχαρίδης, Φ. Κωστακίδης (1), Ι. Τσανακτσίδης, Κ. Μουλάκης (3), Ξ. Αγγελίδης, Κ. Κοσμίδης, Γρ. Σωτηρόπουλος (1), Ν. Κουκουλόπουλος, Ι. Σμίλλι (2).

πηγή: profile fb ΑΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ