Σάββατο 31 Οκτωβρίου 2015

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 24-31

η φωτογραφία από το profile fb
του Κ. Χατζηδημητρίου
Νίκησε στο πρώτο φιλικό παιχνίδι η Εθνική μας την αντίστοιχη της Φινλανδίας, με σκορ 24 - 31, αφήνοντας κατ' αρχάς θετικές εντυπώσεις.
Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι έλεγχαν το ματς και μάλιστα προηγήθηκαν 13-11. Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική μας σταδιακά ανέβασε την απόδοση της και μετά το 45΄ κατάφερε να πάρει… κεφάλι στο σκορ με 20-23 (48΄) και στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν απειλήθηκε (το 23-28 στο 55΄) διατηρώντας εύκολα το προβάδισμα μέχρι το φινάλε.

Αύριο στις 15:00 οι δύο ομάδες θα δώσουν το δεύτερο φιλικό τους παιχνίδι, ενώ η Εθνική θα αναχωρήσει για την Ρίγα την Δευτέρα, προκειμένου την Τετάρτη να αντιμετωπίσει την Λετονία στο πρώτο επίσημο παιχνίδι των προκριματικών του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2017.

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Κάι Κέκκι): Άλαντεκ, Μπρόμαν Μ., Μπρομάν Γ., Φοκς 1, Χελάντερ 3, Γιάνσον, Κολόνεν 4, Λάινε, Μόντιγκ, Μακέλα, Βον Νούμερς , Ρόνμπεργκ 1, Σέμαν 2, Σούνμπεργκ, Σάκινεν, Τάμινεν 13.
ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Κρανάκης): Μπάρμπας, Κωστακίδης 1, Παλάσκας 5, Χάλαρης, Μαστορογιάννης 1, Κρεμαστιώτης, Μάλλιος, Μυλωνάς 4, Λοίζος, Κατσίκης 3, Παπαδόπουλος Α. 3, Δέσπος, Τζηράς 7, Παπαδιονυσίου 4, Τσίλης 2, Γουργούμης, Αραπακόπουλος 1.
Διαιτητές: Λουέπα- Κουλ (Εσθονία), δίλεπτα: 6-4, πέναλτι: 3/5-4/5.