Σάββατο 31 Οκτωβρίου 2015

Α2 ΑΝΔΡΩΝ: ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ- ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ

Εκτός έδρας νίκη για την ομάδα της Ασπίδας Ξάνθης του Θόδωρου Βαφειάδη, που επιβλήθηκε του ΓΑΣ Κιλκίς με σκορ 22 - 24 (ημ. 10 - 16), στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Α2 Ανδρών.
Οι παίκτες του Θόδωρου Βαφειάδη μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι αποφασισμένοι να πετύχουν μια μεγάλη νίκη, και να την αφιερώσουν στον μεγάλο απόντα Σταύρο Καϊκη που δεν μπόρεσε να ακολουθήσει την αποστολή της ομάδας καθώς…παντρευόταν και το κατάφεραν στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους, οπού είχαν το προβάδισμα και μάλιστα στο 25′ πήραν διαφορά 7 τερμάτων, για να φτάσουμε με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου η Ξανθιώτικη ομάδα να προηγείται με 16-10.

Στην επανάληψη, τόσο η αντεπίθεση των γηπεδούχων όσο και η κούραση της Ξανθιώτικης ομάδας αλλά και κάποια άλλα μικροπροβλήματα, έβαλαν τους γηπεδούχους δυνατά στο παιχνίδι και με τους Ξανθιώτες από το 45′ και μέχρι το 55′ να έχουν κολλήσει στα 21 γκολ, οι γηπεδούχοι όχι απλά κατάφεραν να μειώσουν αλλά στο 56′ πήραν και προβάδισμα στο σκορ με 22-21. Μάλιστα, είχαν την μεγάλη ευκαιρία να πάρουν και διαφορά δύο γκολ, ωστόσο ο γκολκίπερ των Ξανθιωτών Ξενοπανάγος απέκρουσε το πέναλτι και έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης στην ομάδα του. Κάπου εκεί πήραν το “όπλο” τους δύο “παλιοσειρές” της ομάδας και με δύο γκολ του Πάρη Ναθαναηλίδη και ένα του Γιάννη Μπρατίδη η Ασπίδα έφτασε σε μια απίστευτη νίκη, με τους Ξανθιώτες να κάνουν πραγματική κατάθεση ψυχής στα τελευταία τέσσερα λεπτά του αγώνα φτάνοντας σε μια “χιτσκοκική” νίκη με 24-22.

Πεντάλεπτα: 2-3, 3-6, 7-8, 8-11, 8-14, 10-16 (Ημίχρονο), 11-17, 14-19, 17-21, 19-21, 21-21, 22-24 (Τελικό Αποτέλεσμα)

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Θ. Βαφειάδης): Βάκκας 1, Γκουντούλας 1, Ναθαναηλίδης 5, Βαρδάκας 1, Καζαντζίδης 1, Μπέλλιας, Παπαϊωάννου 1, Καραπαπάζογλου 2, Πατσιαβάς, Τζίνεβης 5, Μπρατιδης 2, Κόλλιας 5, Παπαστάμου, Ευθυμίου, Πιστόλας, Ξενοπανάγος